Zachowanie swieżości i zadowolenia jest wynikiem dobrej higieny osobistej.
Zachowanie prawidłowej higieny osobistej jest w dzisiejszych czasach sprawą konieczną, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. To dlatego, że nasza skóra jest jednym z naszych najważniejszych narządów, ze względu na swoją funkcję ochronną, która zapobiega przedostawaniu się bakterii do naszego organizmu i przyczynia się do regulacji temperatury ciała (poprzez pot). Ponadto mamy pracę gruczołów łojowych, które wydzielają tłuszcz odpowiedzialny za uszczelnianie i nawilżenie skóry. W związku z tym, utrzymanie zdrowia naszej skóry jest ważną misją: należy pamiętać, że różne produkty, których używamy w łazience, powinny być zawsze odpowiednie dla naszego rodzaju skóry i adekwatne dla rodzaju pielęgnacji jakiej potrzebujemy. W Perfume’s Club chcemy dać kilka wskazówek, aby wiedzieć które produkty można wykorzystać i jak przeprowadzać swoją codzienną higienę.
Po rozpatrzeniu swojego wieku i rodzaju skóry, łatwiej będzie wiedzieć, który żel pod prysznic będzie dla Ciebie najlepszy, lub który balsam czy też dezodorant zadziała najlepiej dla Twojej skóry.
Pielęgnacja ciała, która najlepiej nadaje się dla Twojej skóry
Najważniejszym dla naszej skóry jest traktowanie jej produktami, których potrzebuje i które najlepiej adaptują się dla jej właściwości i potrzeb. Jako że nie wszytskie skóry są takie same, nie jest to łatwym zadaniem. Dlatego też bardzo waznym jest abyście poznali swój typ skóry i jakie produkty będą dla niej odpowiednie:
- Skóra normalna: Ten typ skóry jest bardzo zrównoważony, więc masz szczęście bo nie trzeba tutaj zbyt surowej opieki. Jednak zawsze należy zapewnić jej właściwe nawilżenie i starać się nie używać żeli lub nawilżaczy, które naruszają równowagę jej naturalnego pH.
- Sucha skóra: Ten typ skóry posiada suchy i popękany wygląd, ponieważ nie zatrzymuje dobrze cieczy ma tendencję do szybkiego wysuszenia po wystawieniu skóry na zewnątrz. W tym przypadku musimy być ostrożni z jej nawilżeniem. Niektóre kosmetyki, takie jak oleje roślinne i aloe vera, przyniosą nam wiele korzyści i pomogą nam utrzymać moc i elastyczność skóry. Możemy również korzystać z „żel-kremów" zawierających specyficzne właściwości nawilżające dla naszej skóry, lub te zawierające glicerynę i pomagające nam w retencji płynów.
- Tłusta skóra: posiadamy ten typ skóry jeżeli wytwarzamy nadmierne ilości tłuszczu na powierzchni skóry. To co musimy zrobić, to korygowanie problemu poprzez stosowanie stabilizujących żeli o obojetnym pH. Żele i kremy powinny być wolne od olejów, a jeżeli zawiera on dodatkowo właściwości antyseptyczne (takie jak alkohol) pomoże nam jeszcze bardziej. Wbrew temu, co może się wydawać, tłustej skórze pomagają także oleje roślinne, takie jak olej jojoba, które pomagają regulować metabolizm(np Olej arganowy).
- Skóra mieszana: Właściwości tej skóry znajdują się w połowie drogi między skórą suchą i tłustą. Stosować mozna kosmetyki zarówno dla tłustej jak i suchej skóry. Powinnismy zdecydowanie bardziej używać mydeł, żeli i kremów wolnych od olejów i ściągających składników, ale nie zaniedbując uwodnienia tych obszarów skóry, króte cierpią na nadmierną suchość.
- Skóra wrażliwa i atopowa: to rodzaj skóry delikatnej, skłonnej do zaczerwienień i alergicznych reakcji skórnych na wiele produktówNajlepiej jest traktować ją hipoalergicznymi żelami oraz lekkimi kosmetykami o nawilżających właściwościach (bez wolnych rodników), które są odpowiednie dla tego typu skóry. Składniki, które mogą nam pomóc to kwasy omega3 i składniki zmiękczające skórę, takie jak aloes lub olej jojoba.
Głowne składniki naszych żeli do ciała
Czytanie etykiet na naszych produktach łazienkowych jest ważne a często tego nie robimy, bo nie rozumiemy dobrze, co tak naprawdę oznaczają i jakie są te składniki, które dobrze zadziałają na naszej skórze. Dlatego też, mamy zamiar przekazać Ci, jakie są podstawowe składniki, które sprawiają, że sprawiają skuteczność danego produktu kosmetycznego, który zarazem szanuje Twoją skórę:
- Woda jest głównym składnikiem, jakoże jest rozcieńczalnikiem naszych żeli, chociaż w niektórych przypadkach może to być też olej roślinny.
- Emulgatory i detergenty, na przykład surfaktanty czynne, które są odpowiedzialne za generowanie piany, która to z kolei jest odpowiedzialna za usuwanie brudu i mikroorganizmów.
- Inne rodzaje obecnych surfaktantów, które w zależności od swojej formuły, mogą być znakomitymi glikozydami dla istoty środków miękkich, biodegradowalnych i bardzo dobrze traktowanych przez wrażliwą skórę. Składają się również z surowców naturalnych, takich jak włókna kokosowe lub cukry. Możemy również spotkać inne, które zmniejszają podrażnienie oczu i skóry.
- Gliceryna, która nawilża naszą skórę, zatrzymując wodę w jej warstwach. Jest dobra dla skóry suchej, ponieważ zapobiega wysuszaniu, które powodują detergenty.
- Aromaty: są to perfumy i zapachy, które nadają charakterystyczny zapach Twojego żelu.
- Korektory pH: są nimi na przykład: pochodne kwasu cytrynowego (cytryna), które pomagają utrzymać kwasowość (pH) produktu, tak aby dalej uniknąć zmiany kwasowości naturalnej skóry.
- Konserwanty prowadzą nas do rozmawów na temat licznych kontrowersji w dzisiejszych czasach: parabenów. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona i utrzymanie produktu kosmetycznego w świeżościpodczas składowania w odpowiednich warunkach mikrobiologicznych. . Ze względu na działanie agresywnych związków chemicznych (które mogą być toksyczne dla naszej skóry), zaprzestaja się stosowania szkodliwych dla naszej skóry środków. Z tego powodu, nasze produkty do higieny osobistej zawierają naturalne środki konserwujące i przeciwutleniacze składająjce się tylko ze składników nieszkodliwych dla skóry i skutecznych w swojej roli, bez potrzeby zawartości parabenów
Od teraz nie masz już wymówek aby zwracać uwagę na zawartość Twoich żeli i płynów do kąpieli oraz aby upewniać się czy są one adekwatne dla Twojego typu skóry. To równiez pomoże Ci w upewnieniu się, że dany kosmetyk nie zawiera składnika na który możesz być uczulony(jakoże również wymienione są składniki, które mogą uczulać w generalnym stopniu).
Kroki do osiągnięcia idealnej higieny
Najważniejsze jest wiedzieć, jak stosować produkty. Tak więc damy Ci kilka prostych wskazówek co do codziennej pielęgnacji, które będą bardzo praktyczne:
- Po pierwsze, przy wejściu do łazienki, powinniśmy wiedzieć który żel lub mydło będzie najbardziej korzystny aby przystąpić do oczyszczania skóry ciała. Aby to zrobić, trzeba wiedzieć:
- Skóra, która ma tendencję do przetłuszczania się będzie potrzebowała produktów, które dobrze się spłukują z wodą, wolnych od oleju. Lepiej, jeśli używasz żelu i jak najbardziej pieniących się najlepiej.
- Skóra mieszana docenia najbardziej żele podobne jak do skóry tłustej (bezolejowe), ale trochę lepszy balsam. Powinny być także używane mydła, które można łatwo spłukać wodą.
- W przypadku skóry suchej lepiej nie spędzać dużo czasu w wodzie. Najlepiej jeśli używasz nawilżające mleczka do ciała i oczywiście główni sojusznicy to oleje roślinne i inne nawilżające kosmetyki. Należy unikać mocnego szorowania różnych obszarów ciała.
- Dla skóry wrażliwej, najlepiej jest używać żeli bez wolnych rodników, bez alkoholu i bez innych elementów, które mogą być szorstkie. Należy starać się obchodzić z nią delikatnie i masować a nie trzeć podczas czyszczenia skóry. Nie jest wskazany długi czas ekspozycji na działanie wody podczas płukania
- Następnie przechodzimy do złuszczania ciała. Jest to nie bardzo powszechna praktyka, która stosowana regularnie zapewni nam zdrową i błyszczącą skórę. Istnieją różne rodzaje peelingów: żel, krem lub solne peelingi zamoczone w oleju. Aby wybrać własciwy kosmetyk, musimy wziąć pod uwagę te same wytyczne co w przypadku żeli. Dlatego też, jeśli Twoja skóra jest tłusta lub mieszana jest najlepiej unikać peelingów solnych lub kremowych i zdecydować się na peeling w żelu; jeśli natomiast jest sucha najlepsze będą kremy złuszczające o właściwościach nawilżających lub peelingi solne w oleju; w przypadku skóry wrażliwej, najlepiej jest użyć tych, które są szczególnie przeznaczone do tego typu skóry.
- Po dokładnym oczyszczeniu skóry przystępujemy do jej nawilżenia, najważniejszego kroku w procesie. Kontynuujemy przestrzeganie tych samych wytycznych i rekomendacji dla każdego rodzaju skóry, w celu wyboru naszego kremu, nawilżającego balsamu lub olejka do ciała. Należy stosować produkt, ze szczególnym naciskiem na obszary najczęściej narażonych na wysuszenia (takich jak łokcie i kolana) i poczekać około dziesięciu minut bez ubrania aby dać czas skórze oddychać i wchłonić substancje odżywcze. Jeśli także skorzystamy z dobrego toniku jak olej roślinny lub woda micelarna o właściwościach ujędrniających nada to wspaniały akcent dla naszej skóry.
- Na koniec musimy wybrać dobry dezodorant dla naszej skóry: spray, roll-on lub sztyft musi być odpowiedni do rodzaju skóry. Nie wszystkie są jednakowe, ale zwykle dezodoranty w sprayu zawierają alkoholu, perfumy i inne agresywne środki, więc nie są one zalecane dla skóry wrażliwej, ale mogą być korzystne dla skóry tłustej lub mieszanej.Dezodorant w kulce i sztyfcie będzie dobry zarówno dla skóry suchej jak i wrażliwej, ponieważ pomaga utrzymać skórę nawilżoną jednocześnie chroniąc dany obszar w delikatny sposób.